BİLİM ADAMLARINA GÖRE KİTAP OKUYANLAR DAHA UZUN YAŞIYOR

Yeni yapılan bir araştırmaya göre kitap kurtları, kitap okumayan emsallerine göre 23 ay daha fazla yaşıyor.

Yüzyıllardır fabl, halk masalları ve yazılı hipotezlerde Gençlik Pınarı’ndan bahsedildi durdu. Oysa yeni yapılan bir araştırmaya göre, esasında kişinin okuma eylemi gençlik pınarı işlevi görüyor olabilir. Evet, ispatlanmış diğer faydalarının yanı sıra, yeni yapılan bir araştırmayla okumanın daha uzun bir yaşam süresi sağladığı ortaya çıkartıldı.

Söz konusu araştırma, Sosyal Bilimler ve Tıp (Social Science & Medicine) dergisinin Eylül sayısında, “Her Gün Bir Bölüm: Kitap Okumakla Uzun Yaşamak Arasındaki Bağlantı.” adıyla yayınlandı. Hepsi 50 ve üzeri yaşındaki 3.635 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucuna göre kitap okurları, kitap okumayanlara göre 23 ay (yaklaşık iki sene) daha uzun yaşıyor. Araştırmada aynı zamanda haftada 3.5 saat ya da daha fazla okuyan kişilerin, okumayanlara göre ölme ihtimali %23 daha az. Neredeyse dörtte bir! Yine de bu araştırmayı benzerlerinden ayıran esas özellik okunan materyelleri birbirinden ayırması. Tezin giriş bölümünde belirtildiği gibi: “Sabit davranışların çoğunun yaşlı bireylerde ölüm oranını arttıran unsurlardan olduğu iyi bilinmekle birlikte, genelde sabit bir alışkanlık olan okuma üzerine yapılan araştırmalar... okunan materyel çeşidinin sağlığa faydaları karşılaştırılmamıştır."


gençlik pınarı okumak gençleştiriyor
Gençlik Pınarı (The Fountain of Youth) - Lucas Cranach (1546)

Veriye, bilgiye ve komik kedi videolarına fazlasıyla doymuş bir çağda –ki bunların çoğu karşımıza kelimeler, tanıtıcı yazılar ya da nispeten ender de olsa cümleler ve paragraflar olarak çıkmakta- okunan materyal çeşitlerinde bir ayrım yapmak zorundayız. Söz konusu araştırmanın sonucuna göre, süreli yayınlar, okumanın sağladığı avantajlarda etkin bir unsur oluşturmuyorlar. Özet olarak: kitaplar, süreli yayınlara göre Azrail’e ile daha güçlü bir enerjiyle savaşıyor. Tezi yazan akademisyenlerden biri olan Avni Bavishi, bunu The Guardian’a şöyle izah etti:

“Bu etkinin görülme ihtimalinin altında kitapların okurun zihnini daha fazla meşgul etmesi olduğunu ortaya çıkarttık –daha fazla zihinsel fayda sağlıyor ve böylece yaşam süresini arttırıyor... kitap okumakla gazete ya da dergi okumanın etkileri arasındaki farkın büyüklüğü karşısında şaşırdık.”

Bahsi geçen araştırmaya göre, süreli yayın okumakla kitap okumak arasındaki uzun yaşam farkındaki mantık iki aşamalı: “İlk olarak, bu “yoğun okumayı” teşvik ediyor ki bu da yavaş, derin bir süreç. Bu zihinsel meşgale, okur materyalin diğer parçalarıyla bağlantılar yaratır, dış dünyada uygulanabileceği durumları keşfederken meydana geliyor... İkincisi, kitaplar empatiyi, toplumsal algıyı ve duygusal zekâyı desteklemekte ki bu da daha uzun bir yaşama imkân veren zihinsel bir süreç.”

Bu fazladan iki seneyle ne yapacaksınız peki? Eh, daha çok kitap okumak için kullanmaya ne dersiniz?

Kitap okumanın faydaları arasında kitap okuyabileceğiniz daha uzun bir hayat var... bulgularımızın sağlamlığına bakılırsa, kitap okumak kişiyi yalnızca ilginç fikirlerle ve karakterlerle tanıştırmakla kalmıyor, aynı zamanda kitap okuyabileceği fazladan yıllar da kazandırıyor.”

Bundan sonra, belirli yazarların tutkulu okurlarının yaşam sürelerini ve yaşamsal faydalarını ayrıntılı inceleyecek araştırmayı bekliyoruz. Mesala, Toni Morrison okurları sadık Bukowski okurlarından daha mı uzun yaşıyor? Shakespeare tiyatrosu okurlarıyla George Eliot hayranları arasında fark var mı? Olasılıklar sonsuz (bizler okumaya devam ettiğimiz sürece).

 

Kaynak ve görsel :theguardian.com
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?