BOB DYLAN NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ KAZANDI

Efsanevi müzisyen Bob Dylan, altmış senedir müzikte efsanevi bir güç olarak yerini korudu. Pürüzlü sesi ve şiirsel şarkı sözleriyle, hayatın en büyük trajedilerine güzellik katan şarkılarda savaş, kalp kırıklıkları, ihanet, ölüm ve ahlaksal güvenilmezlik üzerine derin şarkılar yazdı.

Ancak Dylan’ın müzik hayatında durduğu yer, geçtiğimiz Salı günü isminin edebiyat dalında Nobel Ödülü'nü kazanan sürpriz isim olarak açıklanmasının ardından, bir basamak daha yükseğe taşınmış oldu.

Açıklamanın ardından, İsveç Kraliyet Akademisi’nin daimi sekreteri Sara Danius, “bunun zor alınan bir karar olmadığını,” ve akademinin bu seçimi nedeniyle eleştirilmeyeceğini umut ettiğini söyledi. “Bu haberin sevinçle karşılanacağını umuyoruz ama emin olmak da mümkün değil elbette,” diyen Danius, Dylan’ın şarkılarını Homeros ve Safo’nun eserleriyle karşılaştırdı.


nobel edebiyat bob dylan

1941 yılında, Minnesota eyaletinin Duluth şehrinde Robert Allen Zimmerman adıyla doğan Dylan, ilk gitarını 14 yaşında aldı ve lisede rock and roll gruplarında çaldı. Dylan Thomas’ın anısına Dylan adını benimsedi ve Woody Guthrie’nin müziğine yakınlaşarak folk müzik icra etmeye başladı.

1961 yılında New York şehrine taşınan Dylan, Greenwich Village’ın kulüp ve kafelerinde şarkı söylemeye başladı. İlk albümü Bob Dylan 1962 yılında çıktı ve Dylan bu albümün ardından günümüzde başyapıt olarak kabul edilen, aralarında 1966’ın Blonde on Blonde’u ve 1975’in Bloood on the Tracks’ın olduğu, çok sayıda albüm çıkarttı.

Çağdaş pop kültürünün en büyük iz bırakan figürlerinden biri olarak kabul edilen Bob Dylan’ın müziklerininse her zaman yıkıcı unsurlar taşıdığı söylenebilir. Geçen sene yaptığı bir açıklamada Dylan: “Eleştirmenler ilk günden itibaren bana zorluk çıkarttılar,” demişti.


nobel edebiyat bob dylan


Dylan’ın ödüle verdiği tepki bilinmiyor. Çok ender olarak ropörtaj yapan sanatçı, şöhretle sıkıntılı bir ilişki içerisinde. Yine de, 1988 yılından beri neredeyse sürekli turnede olan Dylan, kısa bir süre önce Kaliforniya’da gerçekleşen Desert Trip festivalinin açılış töreninde, 1960’ların diğer devleri olan Rolling Stones, the Who, Paul McCartney ve Neil Young’la sahne almıştı.

Müzik, edebiyat ve hatta akademik çevrelere dâhil saygın karakterler Dylan’ın aldığı Nobel ödülü karşısında hissettikleri memnuniyeti ifade ettiler. Yazar Salman Rushdie, Guardian’a yaptığı açıklamada ödülü Dylan’ın kazanmasına sevindiğini ve sanatçının şarkı sözlerinin okul yıllarından beri kendisine ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Rushdie  yaptığı açıklamada, “Edebiyatın ufku sürekli genişlemeyi sürdürüyor ve Nobel ödülünün de bunu kabul etmesi heyecan verici. Niyetim bugünü Mr. Tamborine Man, Love Minus Zero/No Limit, Like a Rolling Stone, Idiot Wind, Jokerman, Tangled Up in Blue ve It’s a Hard Rain’s Gonna Fall’u dinleyerek geçirmek.” dedi.

Oxford Üniversitesi İngilizce Bölümü başkanı Prof. Seamus Perry, Dylan’ın yeteneğini şair Alfred Lord Tennyson’un yeteneğiyle karşılaştırırken söz yazarını “geneli temsil ederken tamamen özgün, insani, öfkeli, yerine göre komik ve duygusal, tamamen şahsına münhasır ve en büyüklerden biri” şeklinde tanıttı.

Buna karşın yazar Will Self, Dylan’a seslenerek Fransız filozof Jean Paul Sartre’ın izinden giderek ödülü reddetmesini istedi.

“Benim bu ödül hakkında yapabileceğim tek uyarı, patlayıcı ve cephane kaynaklı zenginliği temel alan bir ödülle ilişkilendirilmenin Dylan’ın değerini azaltacağıdır. Aslında bu, Sartre’a Nobel ödülü verildiği zamana benziyor –Sartre aslında bir filozoftu ve sağduyu göstererek ödülü reddetti. Umarım Bob da onun izinden gidecektir.”

Nobel Ödülü kazanacak kişi, Alfred Nobel’in mirasına uygun şekilde, “edebiyat alanında doğru yönde en seçkin eseri üreten kişiyi” arayan 18 akademi üyesi tarafından seçiliyor. 


nobel edebiyat bob dylan ödülü

Ödülün geçen hafta, bilim ödülleriyle aynı zamanda açıklanması bekleniyordu ve gecikme de kurulun kazanan kişi üzerinde anlaşamadığı spekülasyonlarına yol açmıştı ancak bu iddialar Sara Danius tarafından yalanlandı.

Ödüle aday olduğu düşünülen belli başlı yazarlar arasında, Kenyalı Ngugi wa Thiong’o, Amerikalı Don DeLillo ve Japon yazar Haruki Murakami vardı.

Dylan, 1993’te Toni Morrison’dan sonra edebiyat alanında Nobel ödülü alan ilk Amerikalı oldu.Kaynak:guardian.co.uk

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?