İLK SÜPERMEN ÇİZGİ ROMANI BİR MİLYON DOLARA SATILDI

Bir milyon dolarınız olsaydı ne almak isterdiniz? Superman’in yayımlandığı ilk çizgi roman, yaklaşık bir milyon dolara alıcı buldu.

Superman’in yer aldığı ilk çizgi roman dergisinin ender bulunan nüshalarından biri, yaklaşık bir milyon dolara alıcı buldu.

Çizgi romanların Kutsal Kâsesi olarak kabul edilen, 1938 baskısı Action Comics’in 1. sayısı perşembe günü 956.000 dolara satıldı.

Jerry Siegel’in yazdığı ve Joe Shusher’ın çizdiği 13 sayfalık hikâye Superman’in Dünya’ya çarparak inişiyle başlıyor. Masum bir kadını elektrikli iskemlede idam edilmekten kurtarmasını, karısını döven bir adama engel olmasını ve Lois Lane’le randevularını (sonrasında onu kurtarmasını) anlatarak devam ediyor.


süpermen çizgi roman


Dallas merkezli Heritage Müzayede yaptığı bir açıklamayla, kapağında Superman’i bir arabayı havaya kaldırırken gösteren ve 10 sent fiyat taşıyan bu nüshanın, var olduğu bilinen yaklaşık 100 nüshadan biri olduğunu açıkladı.

Çizgi roman dergilerinin kalite değerlendirmesini yapan bağımsız bir şirket olan Certified Guaranty, bu nüshayı 10 üzerinden 5.5 ya da “eksi iyi” olarak değerlendirdi. Derginin yaklaşık 750.000 dolara alıcı bulması bekleniyordu.

Superman’in ilk ortaya çıkışı, ilk süper kahraman çizgi romanı olarak kabul edilmekte ve Batman’in (Dedective Comics Sayı 27) ve ilk Timely/Marvel çizgi romanı (Marvel Comics Sayı 1) kendilerine özgü coşkulu hayran kitlesine sahip olsalar da, hangi nüshanın daha önemli olduğu üzerine Altın Çağ koleksiyoncuları arasında ciddi tartışma olmadığı kesin,” diyordu Heritage, dergiyi tanıtım yazısında.


süpermen çizgi roman


Müzayede evi, bu nüshanın Doğu Sahili’nden adı açıklanmayan bir çizgi roman hayranının koleksiyonundan geldiğini ve hayranın dergiyi 1990’larda 26.000 dolara satın aldığını söyledi.

Şirket sözcüsü Eric Bradley kazanan müzayede katılımcısının adının açıklanmasını istemediğini söyledi.

2010’da “8.0 puan” ya da “çok iyi” olarak değerlendirilen, Superman’in 1938 tarihli ilk çizgi romanı da bir milyon dolara satılmış ve evvelki bir çizgi roman için ödenen rekor fiyatı ezip geçmişti.

Ardından gelen sene Superman’in ilk çizgi romanının 9.0 puana sahip nüshası tarihte iki milyon dolar barajını aşan ilk nüsha olmuştu.

 

Kaynak ve görsel: www.telegraph.co.uk

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?