İTALYAN HÜKÜMETİ’NDEN KÜLTÜREL YATIRIM KARARI

İtalyan hükümeti ülkede yaşanan ekonomik krize rağmen gençlere 18. yaş günlerinde kitap almaları için 500 € verecek.

Gençlere kültürün hayatı zenginleştirdiğini ve insanları bir araya getirdiğini hatırlatmak üzere tasarlanmış bir hamleyle, İtalyan hükümeti vatandaşlarına 18. yaş günlerinde 500 € ikramiye ödemeyi planlıyor.

15 Eylül’de başlayan bu girişim kapsamında, ikramiye kitap, konser, tiyatro, sinema bileti, müze ziyareti ve milli park gezileri için harcanabilecek.

Bu plandan yaklaşık 575.000 gencin yararlanması bekleniyor ve İtalyan hükümetine 290 milyon €’ya mal olacak olmasına rağmen parlemento sözcüsü Tommaso Nannicini harcanan her kuruşa değeceğine inanıyor.


kültürel yatırım italyan hükümeti gençlere 500euro

İtalya’nın Corriere gazetesine yaptığı açıklamada Nannicini şöyle diyor, “Bu girişimle gençlere net bir mesaj gönderilerek onlara yetişkinliğe adım attıklarında kendilerine kucak açan bir topluma ait oldukları anımsatılacak. Aynı zamanda hem şahsi gelişim hem de toplumumuzun dokusunun güçlenmesi açısından, kültürel harcamanın ne kadar önemli olduğu da hatırlatılıyor.”

18 yaşındakiler bu parayı, bir uygulama vasıtasıyla talep edebilecekler. Telefonlarına indirdikleri hediye çekleriyle internette ve gerçek mağazalarda alışveriş yapmaları mümkün olacak.

İtalyan hükümeti 2017 yılı içinde öğretmenlere, mesleki gelişimlerine harcamaları için 500 €’luk benzer bir hediye vermeyi planlıyor.Kaynak: independent.co.uk

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?