• KAYIP TOPRAK
KAYIP TOPRAK
Ürün Kodu : 15       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
7.00 TL   Kdv Dahil
-
+
Çığlık, babamı sonsuza kadar kırılgan bir adama dönüştürdü. Muş Hastanesi’nin bekleme salonunda oturuyordum; testerenin kemiğe dayandığında çıkardığı sesi duyunca başımı kollarımın arasına alıp büzüldüm. Ardından keskin metal dişlerin ileri geri hareket etmesiyle babamın çaresiz feryadı önce hayvani bir sese dönüştü, sonra canavarlaştı. Gargarayı andıran seslerle bölünen dehşetli çığlıklarla devam etti. Babam bağırarak duyduğu acıyı bedeninden atmaya çalışıyor, ruhunun bir kısmı benliğinin derinliklerinden çıkış yolu arıyor gibiydi. Sesten kurtulabilmek için koşmaya başladım ama peşimi bırakmadı. Dışarı çıkıp ellerimle kulaklarımı kapattığım halde bu sesleri duymaya devam ettim. Bazen, tamamen sessiz bir ortamda gözlerimi kapadığımda, hayatımızı sonsuza kadar değiştiren o çığlığı hâlâ duyarım.

2008 yılında yazılmaya başlanan ve 4 yılda tamamlanan Kayıp Toprak, 2012 yılında Hollanda’da yayımlandı. Yazar Murat Işık’ın kısmen kendi aile tarihinden esinlenerek yazdığı Kayıp Toprak kısaca, Alevi Zaza köyü Sofyan’da başlayıp Ege’nin incisi İzmir’de son bulan, kimi kaderin savurduğu, kimi de kendi aldığı kararların darmadağın ettiği Uslu ailesinin destansı hikâyesi olarak betimlenebilir. Ayrıca hikâyenin belkemiği olan baba-oğul ilişkisi, dostluk, kayıplar, hayatta kalma mücadelesi ve umutla beslenmiş sürükleyici bir roman.

Hollanda edebiyat çevrelerinde büyük yankı uyandıran kitaba dört yıldız veren günlük gazete De Volkskrant, “Bir aile hikâyesi, baş döndürücü güzellikte,” diye yazdı. Ayrıca kitabın piyasaya çıkmasıyla birlikte çeşitli gazete ve dergilerde, televizyon kanallarında yazarla yapılmış söyleşiler yayınlandı. Bazı eleştirmenler ise Murat Işık’ın Hollanda edebiyatına yeni bir soluk getirdiğini söyledi.Türü: Roman

Çevirmen: Gül Özlen

Kapak Tasarım: Kerem Yavi

Cilt Bilgisi: Ciltsiz

Sayfa Sayısı: 360

Boyut: 13,5x21 cm

ISBN: 978-605-64886-4-3

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?