KENDİNİZİN SVVOT/KZFT ANALİZİNİ YAPTINIZ MI VEYA YAPIYOR MUSUNUZ?

Üye olduğum Denizli Soroptimist Kulübü Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu tarafından gençlik kampı düzenleniyor. Kampta gençlere kalite yönetim hakkında kısa bilgi aktarıyorum. 

Her kamptan önce onlara önerebileceğim yeni basılmış kitapları araştırıyorum. Çok değerli kitaplar var. 
Bu yıl "Ağustos 2017" Türkçe basılmış bir kitap gözüme çarptı. Başlık:"Senin Olayın Ne?" sana kendini göster". Yazarı Steve Olsher. 

Bu kitapta kendinizin SWOT veya KZFT analizini yapma yolları anlatılıyor. SWOT şu sözcüklerin başharfleri: Strengths - Weaknesses - Opportunites -Threads; KZFT aynı sözcüklerin Türkçe'lerinin baş harfleri: Kuvvetli - Zayıf - Fırsatlar-Tehditler. 
Ülkemizde 5018 Sayılı yasal mevzuat ile yaygınlaşan bir analiz. Ancak Kalite Yönetiminde sürekli önerilen biryol. Yıllardır yönetim biliminde yer almakta... Stratejik plan yapılırken mevcut durum saptanması için kullanılmakta... 
Stratejik planın yalnız savaş ile ilişkili olduğu bilinirdi. Yasal mevzuat gereği stratejik plan hazırlanması gündeme gelince bu analiz de yaygınlaştı. İleriye yönelik hedef belirlemek ve bunları uygulamak için önemli bir araç olduğu anlaşıldı. 
KZFT analiziyle mevcut durum saptanıyor. Mevcut durum saptanması için çok sayıda yol var. Ancak gerçek bilgiye dayandırılarak yapılması gerekiyor. 
KZFT analizinde, kurumun içerideki kuvvetli ve zayıf yönleri belirleniyor. Dışarıdaki fırsatları ve risk oluşturacak tehditler saptanıyor. Tüm bunlar kurumun gerçekleştireceği faaliyetler için belirleniyor. Dolayısıyla iş süreçleri temelinde yapılıyor. 
"Senin olayın ne? Sana kendini göster"başlıklı kitap bu analizi kendinize yapma yollarını öğretiyor. Hayatta ne istediklerinizi sıralayın. Bu istediklerinize erişmek için kendinizin kuvvetli ve zayıf yönlerinizi belirleyin. Sizin dış çevrenizden kaynaklanan fırsatları ve tehditleri listeleyin.
Kendi özelliklerinizi iyi tanıdıktan sonra hedefinize varabilmek için hangi yönlerinizi geliştirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Kuvvetli yönlerinizi nasıl kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. 

Dış çevreniz; aileniz, mahalleniz, köyünüz, ilçeniz, iliniz, ülkeniz ve dünyadır. Hiç birimiz ailemizi seçemiyoruz. Ancak ailesinin durumuna göre yolunu çizmiş çok sayıda başarı örnekleri bulunmakta. Diğerlerini belirli yaştan sonra seçebiliyoruz. Bu seçimi fırsat ve tehditlere göre yapıyoruz. 
Kitabın yarısındayım. Gençler için çok yararlı olacağı inancındayım. Çünkü KZFT analizinin planlı yapılması durumunda gerçekten gelecekte daha başarılı olunabileceğine inanıyorum. 

Çevreden duyulanlarla yapılmasının çokyarar sağlamayacağını vurgulamak istiyorum. Şu sıralarda ülkemizde rahatsızlık veren haberler duymaktayız. 4-5 yaşlarındaki çocuklara ilginç bilgilerin yüklendiğini veya yüklemeye çalışıldığını duyuyoruz. Gözlemliyoruz. 
KZFT analizini uygulamanız çevrenizi geliştirmek, iyileştirmek için de yararlı olacaktır.

Deha20 Gazetesi
Diler Aslan
Kalite Yönetimi başlıklı yazısı


http://www.deha20.com/yazilar/detay/kendinizin-swot-kzft-analizini-yaptiniz-mi-veya-yapiyor-musunuz-01-10-2017-17-40-32
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?