ORMANA YENİ BİR WINNIE THE POOH KARAKTERİ GELDİ

The Best Bear In the All World (Koca Dünyadaki En İyi Ayı) adıyla onay alınan yeni kitabın Ekim ayında yayımlanması planlanıyor. Bu bölümde, Yüz Hektar Ormanı’nda geçen mevsime özgü dört hikâye yer alacak. Ayrıca Yüz Hektar Ormanı’nın da bir parça büyümesi planlanıyor.

A.A. Milne’nin orijinal öykü serisinin yayımlanmasının 90. yıldönümü öncesinde, Türkçeye Pofuduk Ayı olarak çevrilen Winnie-the-Pooh dünyasına katılacak yepyeni karakter açıklandı. Yazarla oğlu Christopher (Robin) Milne’yi oyuncak bir penguenle oynarken gösteren bir fotoğraftan esinlenilen karakter, Christopher Robin ve arkadaşları Pooh, Piglet, Eeyore, Baykuş, Tavşan, Kanga, Roo ve Tigger’a katılacak.

winnie the pooh

Penguen sahneye ilk kez, Brian Sibley’nin kaleme aldığı Penguen Ormana Varıyor isimli kısa öyküde çıkacak.The Best Bear In the All World isimli son kitaba dahil dört mevsimlik hikâyeden biri olan bu hikâyenin Ekim’de yayımlanması planlanıyor. Sibley’nin aklına bu karakteri yaratmak, Milne ve Christopher’ı Winnie-the-Pooh’ya ilham veren ayıyla birlikte çocuk odasında oynarken gösteren bir fotoğrafta oyuncak pengueni fark ettikten sonra gelmiş.

winnie the pooh

“Çocukluğundan beri Winnie the Pooh ve arkadaşlarına hayran birisi için, Yüz Hektar Ormanı’nı ziyaret etme fikri çok heyecan vericiydi,” diyor Sibley. “Yine de A.A. Milne’nin eserlerini incelediğim ve haklarında yazılar yazdığım düşünülünce, fikir aynı zamanda korkunçtu. Ancak benim açımdan zorluk yalnızca A.A. Milne’ye kendine ait edebiyat sahasında rakip olmaya kalkışmaktan ibaret değildi. Aynı zamanda, orijinal kitapların tonundan ve tarzından etkilenerek Pooh’nun dünyasına yepyeni bir karakter ilave etmenin  başarılı bir yolunu da bulmak istedim.”

“Pooh’nun bir penguenle karşılaşması fikri, onun Sussex ormanında bir kanguru ya da kaplanla karşılaşması fikrinden daha garip değildi sanki. Böyle olunca ben de, bayağı karlı bir günde bir penguenin yolu Pooh Köşesi’ne düşerse ne olur, diye düşünmeye başladım.”

Pooh Mülkleri vekili Rupert Hill’e göre: “Christopher Robin’in çocuk odasında oynadığı gerçek bir oyuncaktan ilham alınan Penguen karakteri, klasik kitaplarla son derece uyumlu ve A.A. Milne’nin usta karakter çizimine uygun bir saygı eylemi içeren kusursuz bir ilave niteliği taşımakta.”


winnie the pooh


Milne’nin öykülerine ilham kaynağı olan diğer karakterler gibi –Pooh, Eeyore, Kanga, Roo ve Tigger– penguen’in de başta Harrods mağazasından alındığı düşünülüyor.

“Milne’nin ikonik ayıyı satın aldığı oyuncak reyonunda büyük bir doldurulmuş oyuncak koleksiyonu mevcuttu,” diyor Harrods arşivcisi Sebastian Wormell. “20. yüzyılın ilk yıllarında Shackleton ve Scott gibi kaşiflerin Antartika keşifleri halkın büyük ilgisini çekince, oyuncak penguenler de birden gözde oyuncaklar haline geldi. Fotoğraftaki oyuncağın, 1922 kataloğumuzda yer alan ve Pip, Squeak ve Wilfred adlı meşhur bir çizgi romandan doğan Squeak olabileceğine inanıyoruz.”


winnie the pooh

The Best Bear In the All World, Milne’nin Winnie-the-Pooh (1926) ve Pooh Köşesindeki Ev (1928) adlı eserlerine, David Benedictus’un Yüz Hektar Ormanı’na Dönüş (2009) adlı kitabının ardından, izinle yapılan ikinci devam kitabını oluşturacak. Winnie-the-Pooh yakın zamanda Birleşik Krallık’ın en sevilen çocuk kitabı karakteri ve son 150 senenin en sevilen çocuk kitabı seçildi.
Kaynak: http://www.telegraph.co.uk
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?