ROYAL MAIL’DEN BEATRIX POTTER ANISINA ÖZEL PUL KOLEKSİYONU

Beatrix Potter hayatı zorlu çelişkilerle dolu bir yazardı. Akıllı bir iş kadını, yarattığı kurgu karakterlerden esinlenilerek üretilen ve günümüzde bile satışı devam eden bir dizi oyuncakla eşyanın telif haklarına sahip olan ilk yazar olmasına karşın, Beatrix Potter yıllar içerisinde telif haklarının üzerine yatılmasına izin vermişti. Ulusal tarih üzerine uzman olmasına, anatomilerini çizim yapacak şekilde çözebilmek için hayvan leşlerini kaynatmasına karşın, bir yandan da tavşanların mavi ceket giydiği ve kirpilerin de bebek önlüğü taktığı hikâyeler yazdı. Son derece başarılıyken, orta yaşa geldiğinde edebiyat alanındaki başarılarına arkasını dönüp koyun yetiştiriciliğiyle uğraşmaya başladı.

Onu evde yanlarında tutmak isteyen ebeveynleriyle eve mahkum, yalnız bir çocukluk geçirmiş ama annesiyle babası onaylamasa da iki kez nişanlanmayı başarmıştı. İlk nişanlısı Norman Warne’ı vakitsiz bir ölümle kaybetti ve ikinci nişanlısı William Heelis’le 47 yaşında evlendi. O gün geldiğinde koyun fuarlarına giderken ya da Göller Bölgesi’ndeki bahçesinde çalışırken giydiği botları kadar yaşlanmıştı. Genelde eski kıyafetler giyen Beatrix Potter’ın, Tavşan Peter’ın Hikâyesi adlı hikâyesinde yer alan cidden beceriksiz bahçıvan Bay McGregor’a olan benzerliği zaman zaman komşularının bile dikkatinden kaçmayacak kadar büyüktü.

beatrix potter çizimleri anısına

Beatrix Potter sert mizaçlı biriydi, ziyaretine gelen çocuklardan terbiyeli davranmalarını beklemek konusunda ısrarcıydı. Yine de minnettar okurlarına gönderdiği hoş resimlerle süslü mektupların bolluğu onun uzaktan da olsa gençlere karşı büyük sevgi besleyen biri olduğunu gösteriyor.

Yazar-çizer olarak dehası ise her koşulda tartışmasız. Beatrix Potter eserlerinde minyatür formatın kullanılması konusunda ısrarcıydı. Kitaplarda tek boyutu tercih eden kitapçıların sıcak bakmadıkları bu fikir küçük eller için idealdi.  Yazar genelde her sayfada minimum sayıda kelime kullanırken çizimlerinin hikâyenin ilerlemesinde aktif bir rol oynardı. Kral James İncil’ini yanından ayırmaz, yatağının başucunda açık bulundurur ve içerdiği ses uyumu ve kelime haznesinden keyif alırdı. “Çocuklar da arada sırada güzel kelimeler duymak isterler,” diye yazmıştı yayıncısına. Sonradan yaramaz bir sıçan ailesinin üyelerinin telaşlı hareketlerini tasvir etmek için “tüymek” kelimesini kullanmakta ısrar ettiyse de ne yazarın kendisi ne de editörü bu tabiri sözlükte bulabilirdiler.

Masallarda rastlanan bir sertlik içeren Potter’in hikâyelerinde aptallıklar cezasız kalmıyor ve tehlike sürekli kol geziyor. Buna rağmen çizdiği kır evlerinin içleri açık şömineleri, ocak başları ve bölgeye özgü mobilyalarıyla en sevimli haliyle taşra yaşantısı görüntüsü çizmekte.

royal mail beatrix potter anısına pul koleksiyonu

İngiliz Kraliyet Posta İdaresi’nin organize ettiği ve eğer sanatçı yaşasaydı 150. yaş gününü kutlayacağı tarihte satışa sunmayı planladığı özel pul dizisi, onun ne kadar önemli bir yazar ve sanatçı olduğunun bir kanıtı niteliğinde. Potter’ın bir hikâyesi daha var üstelik. 1 Eylül’de yayımlanan ve Roald Dahl kitaplarının ünlü çizeri Quantin Blake’in çizimleriyle süslü yeni basımda The Tale of Kitty-in-Boots (Çizmeli Kedicik)'ta Kötü Tilki Bay Tod’tan Tavşan Peter’a kadar sevilen bir çok karakteri “biraz daha yaşlanmış, yavaşlamış ve tombullamış” halleriyle bulmak mümkün. Üstelik yalnızca çocuklar değil, büyükler de bu son ikramı kaçırmak istemeyecekler. Londra'nın Victoria ve Albert Müzeleri'nin Potter'ın 150. yılı şerefine düzenledikleri sergiler de ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor.

Potter'ın en ünlü karakterlerinden biri olan Tavşan Peter'ın maceralarını anlattığı Tavşan Peter’ın Hikâyesi ilk basımından bu yana dünyada 40 milyonun üzerinde sattı.Kaynak:The Guardian
Görsel: bbc.co.uk

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?