ZAMAN SU GİBİ AKARKEN ÂNA ODAKLANMAK

Farkındalık (Mindfulness) Nedir ve Neden Bütün Dünya Bunu Konuşuyor?

Modern yaşam şekli neredeyse hepimizi sonsuz bir koşturmacanın içine hapsediyor. “Sınırsız çabalarımız karşılığında aldıklarımızla tatmin oluyor muyuz?” sorusu bir yana, stres ve özellikle zihinsel yorgunluk, tükenmişlik gibi artçılar hemen herkes için büyük problemler yaratıyor. Bu problemlerin psikolojik ve fizyolojik sorunlara, hatta bazen hastalıklara yol açtığı da bugün bilinen bir gerçek.

Eğitim ve çalışma hayatı gibi yoğun tempolar dolayısıyla ânı yaşamaya, durup nefeslenmeye ve kendimizi, bedenimizi tanımaya yeterince zaman ayıramıyoruz. Gün içinde yaşadıklarımızı ya da acı tecrübelerimizi aklımıza takıp kafamızda defalarca evirip çeviriyor, adeta kendi boğazımızı sıkıyor ve negatif bir kısırdöngü içine giriyoruz.


mindfulness farkındalık odaklanma stres kaygı

Son yıllarda dünya çapında stres ve mutsuzluğa çare olarak yükselen Mindfulness akımı, binlerce yıllık Budist geleneklerden ilham alan Amerikalı akademisyen Jon Kabat-Zinn’in modern yaşama uyarlayıp sistemleştirdiği bir meditasyon anlayışı. Bir başka deyişle “psikolojik bir süreç”. Kişinin dikkatini ve farkındalığını tam olarak şimdi’de ve içinde bulunduğumuz an’da toplayarak içsel ve dışsal deneyimlerini, duygusal ve zararlı yargılardan kaçınarak doğru meditasyon teknikleriyle yorumlamasına, yapıcı çözümlere ve yaşama coşkusuna ulaşmasına dayanıyor.

Mindfulness öğretisini açıklamak için insan ve hayvan davranışları arasında basit bir karşılaştırmaya başvurulabilir. Hayvanlar bir problemle karşılaştıklarında o problemi çözmeye odaklanıyor ve problem ortadan kalktıktan sonra bir problemle karşılaştıklarını bile hatırlamıyorlar. Yalnızca içgüdüsel bir deneyim ediniyorlar. İnsanlarsa sorunlarıyla doğrudan yüzleşmek ve çözüme ulaşmak yerine, deyim yerindeyse sorunları “dert etmeye, kafaya takmaya” eğilim gösteriyorlar. Mesela yaralanan bir kedi veya köpek doğrudan yarasını yalayıp iyileştirmeye çabalıyor.

Aksine işini kaybeden bir insansa tükenmişlik hissine kapılıyor, kısa süreli bir tecrübeyi çok daha geniş bir zaman dilimine yayıyor. Bu da stres ve mutsuzluğa neden oluyor. İşte Mindfulness öğretisi anlık tecrübeleri, doğru meditasyon ve odaklanma teknikleriyle duygusal yargıdan uzak bir şekilde değerlendirmeye ve kaçmaya çalıştığımız olgularla yüzleşerek üstesinden gelmeye dayanıyor. Bu psikolojik sürecin getirisi ise yüksek konsantrasyon, duygusal denge, daha geniş bir bakış açısı ve hayattan alınan zevkin çoğalması oluyor.


mindfulness farkındalık odaklanma stres kaygı

Geniş kitleler üzerinde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara göre Mindfulness pratikleri sağlık ve mutlulukla yakından ilişkili.[1],[2] Benzer çalışmalarda da vurgulandığına göre Mindfulness, çeşitli ruhsal hastalıklara yol açtığı kaydedilen ruminasyon (bir düşüncenin “geviş getirircesine” kafaya takılması), anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi psikolojik sorunlara karşı da etkili bir silah. Ayrıca iş hayatının yanı sıra spor, eğitim, psikoloji ve tıp alanlarında da yaygın şekilde yararlanılan Mindfulness, Harvard, UCLA ve Oxford gibi üniversitelerin dersleri arasında.

Koton Kitap, Mindfulness in Schools Organizasyonu’nun Türkiye eğitimcisi ve aynı zamanda Türkiye’deki ilk Mindfulness eğitmenlerinden olan Selmin Erk’in Şimdiki Zamanın İçinde - Ânı Yönetme Sanatı isimli kitabıyla Mindfulness öğretisini ve şimdi’yi, yaşanılan ânı doğru yönetmenin inceliklerini Türk okuruna ulaştırdı. Kitapta profesyonel ve Mindfulness pratiğinin içinden bir uzmanın yardımıyla kolay uygulanabilir, bilimsel temelli ve uykusuzluktan, yeme bozukluğuna pek çok sorunun çaresini içinde barındıran bir yaklaşım sunuluyor.

Dünyaca ünlü Zen ustası Thich Nhat Hanh ve Harvard beslenme uzmanı Dr. Lilian Cheung tarafından ortaklaşa yazılan Tadını Çıkar - Farkındalıkla Yemek, Farkındalıkla Yaşamak kilo problemine bilimsel ve etkili bir çözüm önermekle kalmayıp daha tatmin edici bir yaşamın kapılarını da aralıyor. Doktor ve Tıp Enstitüsü Başkanı Harvey V. Fineberg’in de belirttiği gibi “bilgeliğe bilim, bilime bilgelik” katan kitap, okurlar için Mindfulness pratikleriyle oluşturulmuş detaylı beslenme rehberleri ve farkındalıkla hazırlanmış doyurucu yaşam kılavuzları da sağlıyor.

İllüstrasyon: Nick Lowndes for the Guardian ve corespirit.com

[1] Branstrom R, Duncan LG, Moskowitz JT (Mart 2011)

[2] Harrington A. Dunne JD (Ekim 2015)

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?