ZARFIN İÇİNDE PİTON VARSA VEYA ASLANLARI UYANDIRMAK

Ucundan kıyısından etiğe bulaşmış herkes bilir ki, insani bir varlık olmanın kaçınılmaz getirilerinden biri de sürekli olarak ahlaki tercihlerle karşı karşıya kalmaktır. Başkalarıyla olmanın inşa ettiği cehenneme bizzat ellerimizle eklediğimiz tuğlaların arkasında düşünen, tercihte bulunan ve tercihlerini eyleyen varlıklar olmamız yatar. Derler ki, ahlaki tercihte bulunmamanın kendisi de bizzat bir ahlaki tercihtir ve her tercih gibi bizi ve öteki’ni etkileyen sonuçlar barındırır. Daha da ileri gidersek bir bakışımız ya da bir sözümüzle bir başkasının bütün gününü hatta hayatını mahvedebiliriz. Bilerek ya da bilmeyerek verdiğimiz her ahlaki karar ve onun eylemleştirilmiş hali benliğimize bir yol haritası çizer ve kiminde ellerimizle çizdiğimiz haritanın bizi götürdüğü / götüreceği yer, “ içinde piton bulunan bir zarfı yalamak” kadar umulmadık sonuçlar içerebilir.

Ayelet Gundar – Gohsen’in kaleminden  çıkma “ Aslanları Uyandırmak”, anlık ve yazık ki yanlış verilmiş bir ahlaki kararın çorabı sökmeye başlayacak düğüm noktası olduğunu gözler önüne seren bir roman olarak çıkıyor karşımıza. Büyük bir yanlışın peşinden sürüklediği diğer yanlışlarla yön değiştiren bir yaşamın edilgen izleyicisine dönüşen bir adamın, yanlış bir karardan doğru sonuçlar çıkarma mücadelesi olarak da okuyabileceğimiz Aslanları Uyandırmak, etikle uğraşan filozofları yüzyıllardır uğraştıran sorunları bir kurgunun içine ustalıkla yedirmeyi başarmışlığıyla okumayı ilginç hale getiren o romanlardan biri. Aynı zamanda çağın tuzu kuru insanının başını ustalıkla öte yana çevirmeyi başardığı sosyolojik acıyı görünür kılma çabasında olan bir roman Aslanları Uyandırmak.

Başarılı bir cerrahsınız. Önünüz açık ve güzel, üstüne titrediğiniz bir aileniz var. Birlikte çalıştığınız ve saygı duyduğunuz ustanızın sizi çok şaşırtan yolsuzluğuna göz yummadığınız için küçük bir sınır kasabasına sürülmüşsünüz. Yorucu bir gecenin sonunda, az da olsa rahatlamak için, otomobilinizi çölün ıssızlığına doğru sürüyorsunuz. Beklenmedik bir gürültü. Gecenin karanlığında aracınızın önünden savrulan bir beden. Adama bakar bakmaz kurtulmasının olanaksızlığını fark ediyorsunuz. Çöl ıssızlığı ve karanlığıyla suç ortaklığını gönüllü sunuyor size. Üstelik önünüzde, beyni yarı yarıya çölün karanlık sarısına akmış adam, belli ki, yakınlardaki mülteci kamplarının isimsiz ve önemsiz bedenlerinden biri. Onun acınası hayatı sona erdi / eriyor. Öleyazmış adamın gözlerindeki bakışı unutmak zaman alabilir, zihninize silinmeyecek bir fotoğraf olarak kazınabilir. Benimse bir hayatım var bencilliği kararınızı çoktan biçimlendirmeye başlamıştır. Tereddüt, vicdanınızdan gelen ancak duymaya hevesli olmadığınız uyarı sinyalidir. Kulaklarınızı tıkıyor ve oradan hızla uzaklaşıyorsunuz. Hayatın önünüze çıkardığı beklenmedik bir olaydır bu ve sizi bir tercihle karşı karşıya bırakmıştır. Tercihinizin sonuçları olabileceğini düşünemeyecek halde evinizin güvenli sıcaklığına ulaşacağınız ana kadar basıyorsunuz gaza.

Aslanları Uyandırmak Blog

Romanımızın kahramanı Dr. Green, ertesi sabah kapısına dayanan o siyahi kadının gözlerine bakana dek, ahlaki bir kararın, suda genişleyen halkalar gibi çok sayıda insanın hayatını etkileyecek denli genişleme meyli olduğunun farkında değildir. Suçunu bilen ve bu bilgiyi sonuna dek kendi yararı için sömürecek genç ve güzel bir kadının gözlerinde görür önünde uzanan yeni kaderi. Şantaj onu geceleri yaralı ve hasta mültecileri tedavi etmek zorunda kalacağı bir barakaya sürükler. Güçlü bir kadının kölesi ve hiçbir şeyi olmayan mültecilerin hizmetkârıdır artık.  Bir yandan kendisini hizmetine şantajla almış bu kadının güçlü kişiliğinin kıskacındayken, öte yandan öldürdüğü mültecinin katilini arayan başarılı kadın dedektifin bizzat eşi olmasının baskısıyla nefes almayı öğrenmesi gereken bir adamdır. Çünkü her tercih taşıdığı sonucuyla büyük bir yaşama eğitimidir bir yandan da.

Aslanları Uyandırmak, etik bir tartışmanın romanı. Sosyolojik bir dramı, tinsel bir yarayı, bir insanın sevdikleri tarafından tanınmaz hale gelebilmesinin imkânını bu etik tartışmanın yan sorgulamaları olarak sokuyor okurunun zihnine.

Söyleyememenin naçarlığı var bu romanda, aşka benzer bir şeyin kokusunu almamıza neden olan çölün ortasında mucizevi bir biçimde açmış güller var bir de. Benim aklımda en çok onlar, o güller kaldı…


Melek Ekim Yıldız
http://meyceokumalar.blogspot.com.tr

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?